Nowy numer 18/2024 Archiwum

Wygrali ogólnopolski konkurs. Potrzebują pieniędzy, by wyjechać na finał do USA

Po raz trzeci z rzędu szkoła podstawowa "Skrzydła" ma możliwość wysłać swoich reprezentantów do Stanów Zjednoczonych na światowe finały "Odysei Umysłu".

Odyseja Umysłu to konkurs, który stawia na twórcze rozwiązywanie problemów przez zespoły liczące od 5 do 7 osób, reprezentujące szkoły czy inne instytucje edukacyjne.

Co roku program przedstawia pięć długoterminowych zadań, z których drużyny wybierają jedno do realizacji. Uczestnicy mają kilka miesięcy na opracowanie i udoskonalenie swojej prezentacji, która trwa 8 minut i jest oceniana przez sędziów i publiczność. Dodatkowo zespoły stają przed spontanicznym zadaniem, które wymaga błyskawicznej kreatywności.

Druga skrzydlata ekipa, która może wyjechać do USA.   Druga skrzydlata ekipa, która może wyjechać do USA.

W tym roku, podczas finałów krajowych w Gdyni, dwie grupy ze szkoły "Skrzydła" otrzymały prawo do udziału w międzynarodowych finałach. Uczniowie z klas piątej i siódmej podjęli różne wyzwania. Pierwsza grupa wzięła na warsztat projekt "Kino na kółkach", budując pojazd, który przewoził postać na pokaz plenerowego kina i automatycznie przechodził przez różne strefy, zbierając przedmioty i wykonując zadania. Druga grupa zajęła się projektem "Struktura z kosmosu", tworząc strukturę z lekkiego drewna balsa, która podczas konkursu uniosła 205 kilogramów, co zostało wplecione w narrację o strukturze psychiki dzieci.

Trenerka Bożena Kaczyńska zaznacza, że uczniowie zawsze przygotowują wszystko samodzielnie: od projektowania po scenariusze prezentacji. – Dla mnie to prawdziwy wymiar edukacji – podkreśla. – Tu liczy się nieszablonowe myślenie, łamanie schematów, współpraca, na której  w dzisiejszym świecie wszystko się opiera, umiejętności techniczno-plastyczne – wylicza. 

Co roku około 400 zespołów uczestniczy w finałach krajowych, a ponad 30 z nich ma szansę zaprezentować swoje projekty na arenie międzynarodowej.

Uczniowie ze "Skrzydeł" wyróżnili się nie tylko umiejętnością rozwiązywania technicznego problemu, ale również świetnie poradzili sobie z tzw. problemami spontanicznymi. 

Finały w USA odbędą się od 20 do 25 maja br. Żeby uczniowie z Lublina mogli wziąć w nich udział, potrzebują sporo pieniędzy. Koszt podróży, transportu scenografii oraz samego udziału w konkursie dla całej grupy to ponad 100 tys. zł, dlatego dzieci szukają sponsorów. Każdy, kto chciałby pomóc im spełnić marzenie, a przy tym wesprzeć ich rozwój, może to zrobić poprzez portal Zrzutka.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy